«

Bal Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bal Peteği -Günümüzde birçok insan bal alırken tereddüt yaşamaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi ise balın gerçekten doğal olup olmadığıdır. Bal tüketicilerin ortak sorusu haline gelen ve güvenlerini sarsan balın doğal olup olmadığı sorusunun yanı sıra bal hakkında bilinmesi gereken birçok temel bilgi bulunmaktadır.

İşte Bal Hakkında Bilinmesi Gerekenler;

Şekerli Bal: Çiçek özlerinden elde edilmeyen arıya şeker verilmesi sonucu arının bu şekeri peteklere işlemesi ile oluşan baldır. Çiçek özü içermediğinden dolayı bu balın sağlık açısından pek bir faydası yoktur.

Gerçek ve Sahte Bal Nasıl Anlaşılır: Kokusu, rengi ve tadı ile gerçek ve sahte balı birbirinden ayırmanız çok zordur hatta mümkün değildir. Gerçek ve Sahte balın ayrımı ancak laboratuar tetkikleri sonucunda belirlenmektedir.

Bal Peteği: Arıların kovan içerisinde yer alan peteklere bal işlemesi sonucunda oluşan bir bal çeşididir. Petekler genellikle üreticilerden toplanan balmumu kalıntılarının preslenmesi ile oluşturulmaktadır.

Süzme Bal: Petek gözlerinde dışarıya çıkarılan ya da dinlendirilip süzülerek kaplara konulan bal çeşididir.

Salgı Balı: Genellikle ıhlamur, meşe, erik ve çam ağacı gibi bitkilerin oluşturmuş olduğu ve dışarı sızan şekerli sıvı ile birlikte böceklerin bitkiler üzerinde salgıladıkları tatlı sıvıdan üretilen bal türüdür.

Yukarıda belirttiklerimizin yanı sıra bal hakkında bilimsel olarak bilmeniz gereken hususlarda bulunmaktadır bunları sizler için listeledik;

  • Arıların 20 milyon yıldan bu yana bal yaptığı bilinmektedir.
  • 1 Kilo bal üretebilmek için yaklaşık 30 bin arının en az 20 milyon çiçekten öz toplaması gerekmektedir
  • Bitkiler arılar sayesinde döllenmektedir.
  • Mısır’da firavun Tutankamon’un mezarı yanında yer alan bir kutu içerisinde yaklaşık 13 kg ağırlığında bal bulunmaktadır ve bu balın yaklaşık olarak 3800 yıldır bozulmadığı bilinmektedir.
  • Balın anti bakteriyel özelliği Asurlular tarafından keşfedilmiştir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yaz

NecatiGZL Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *