«

Bal İle Yapılan Tatlılar

Kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan balı, tercihen kaymak ile ya da tercihen tereyağı ile birlikte tüketmekte olduğumuz gibi sade hali de son derece lezzetlidir. Aynı zamanda çocukların da severek tükettiği ve içtikleri sütü de tatlandırmak amacıyla kullanılan bal, yüksek vitamin değerine sahip olması nedeniyle başlıca besin maddelerimizden biridir. Doğal olduğu kadar yüksek vitamin değeri içeriği nedeniyle bal birçok tatlıda kullanılmaktadır. En çok kullanıldığı tarifler ise;

  • Kakaolu revani
  • Kurabiye çeşitleri
  • Kaymaklı hurma tatlısı
  • Ballı muzlu krep

Bunların yanında çeşitli kek ve yaş pasta gibi tatlı tarifleri arasında yer alıyor.

 

Ballı Kakaolu Revani                      

Sevilerek tüketilmekte olan revani tatlısını bir de ballı ve kakaolu olarak deneyerek, balın faydalarından yararlanmak için bir sebebe daha sahip olabilirsiniz. Sade revani tatlısı yemek istemeyen insanlar içerisinde bal olan bir revaniyi daha çok beğenebilirler. Üstelik revani tatlısında yoğun şeker olduğundan bal kullanılması tatlının biraz daha hafif olmasını sağlayacaktır. Hemen herkes bu tatlı türünü beğenerek tükettiğinden bal çok tercih edilen bir malzeme haline geliyor.

 

Bal İle Hazırlanabilecek Tatlılar

Bal, şeker yerine pek çok tatlı tarifinde kullanılmakta ve beslenme uzmanları tarafından da tatlı yapımında kullanımı önerilmektedir. Bal kullanılarak hazırlanabilecek tatlılara örnek olarak ise kaymaklı hurma tatlısı, unsuz ballı muzlu krep, ballı ıslak kurabiye, ballı sütlaç, ballı tahinli kek ve ballı kakaolu elmalı toplar tatlısı verilebilmektedir.

 

Sağlıklı Ve Ballı Elmalı Toplar

Diyet yapanlarında rahatlıkla tüketebileceği ballı kakaolu elmalı toplar tatlısı, lezzetli olduğu kadar besleyici olmasıyla da tercih edilmektedir. İçeriğinde süt, keçiboynuzu pekmezi, badem, bal, ceviz, fındık, irmik, vanilya, kakao, tarçın, yulaf kepeği ve elma içermekte olan tarif son derece besleyici ve doyurucudur. Un ve şeker içermeyen ballı kakaolu elma topları, elmalar rendelenerek, tavada sotelenmesi ve kalan malzemelerin tercihe göre içerisine ilave edilmesi ile oluşmaktadır. Bu malzemelerden yemeyi tercih etmediklerinizi çıkarabilir ve içerisine yakışabileceğini düşündüğünüz malzemeleri ise ilave edebilirsiniz. Ancak asla şeker kullanmamalı tamamen balın vereceği tatlılığa güvenmelisiniz.

Ayrıca bu mevsimlerde doğal ve katkısız ürünleri tüketmek için www.yorenizden.com ‘u inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

NecatiGZL Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *