«

Balın Kristalleşmesi

Yapay ve GDO’lu besinlerin günümüzde oldukça çok artış gösterdiği görülmektedir. Bu ise insan sağlığı açısından oldukça tehlikelidir. İnsanlar marketler, pazarlar ve alışveriş merkezlerinden yapmış oldukları alışverişlerini bir kaygı ve tedirginlik duyarak yapmaktadırlar. İnsanlar gerek kendi sağlıkları gerekse aile bireylerinin sağlığı açısından elinden geldiğince doğal ürünler ile beslenmelidir. Bal da çoğunlukla doğal olup olmadığı yönünde kaygı yaşanan doğal ürünlerden bir tanesidir. Çoğu insan yanlış bir varsayım ile balın kristalleşmesinin doğal olmadığı ya da kalitesiz olduğunu düşünmektedir. Sizlere bu yazımızda Balın Kristalleşmesi açıklayacağız.

Bal Neden Kristalleşir?

Arıların çiçek özlerinden toplayarak oluşturmuş olduğu ballar zaman içerisinde kristalleşmektedir. Bu kristalleşme genellikle balın donarak beyaz ve kıvamlı bir hal alması ile olmaktadır. Fakat bu balın bozulduğunu ya da şekerden yapıldığını göstermemektedir. Doğal ballar korunmak amacıyla bir süre sonra kristalleşmeye başlamaktadır. Arıların çiçek özlerinden toplamış olduğu ballar ve deniz seviyesine bağlı olarak Kristalizasyon gerçekleşmektedir.  Rakımı yüksek yerlerde bulunana çiçek balları diğerlerine göre daha geç kristalleşmektedir. Kristalleşme çiçek ballarının kendisine has bir özelliğidir. Bunun insan sağlığı üzerinde hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Kristalleşmenin başta gelen özellikleri ise çiçek familyasının türü, bal petekleri içerisinde oluşan hava kabarcıklarının yoğunluğu, arının toplamış olduğu polen ve partikül miktarının azlığı ya da çokluğu ve saklandığı yerin nemi ve sıcaklığı kristalleşmenin olmasının özellikleri arasında sayılabilmektedir. Başta da belirttiğimiz üzere bal kendisini korumak amacıyla kristalleşme sağlar ve insan sağlığına hiçbir zararı yoktur. Ayrıca balın kristalleşmesi balık kötü ya da şekerli olduğunu göstermemektedir.

 

Bir Cevap Yaz

NecatiGZL Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *