«

Balın Faydaları Nelerdir?

Yapılan araştırmalar neticesinde balın başta kış hastalıklara olmak üzere birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Örnek vermek gerekirse bal gribe, yaraların iyileştirilmesine, iltihapların giderilmesine ve bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesine kadar birçok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelmektedir. Sizler için bu yazımızda balın faydalarını listeledik;

İşte Balın Faydaları;

 Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir: Bal tümüyle vitamin ve mineral kaynağıdır. C vitamini açısından oldukça zengindir. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile birlikte soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi birçok hastalığın oluşmasını önlemektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanı sıra bal kemiklerin gelişimi açısından da oldukça önemlidir.

  • Kan Hücrelerini Artırır: Bal tüketilmesi halinde kan hücrelerinin sayısını artırarak vücuda daha fazla oksijen girmesini sağlamaktadır. Oksijen seviyesinin yükselmesi ise vücudun direncini artırmaktadır. Bu ise gün boyu sizlerin vücudunun direncini artırarak daha enerji dolu olmanızı sağlamaktadır.
  • Şekere Karşı Alternatiftir: Bal sağlık açısından oldukça tehlikeli olan beyaz şeker için çok iyi bir alternatif olmaktadır. Kimyasal şekerler karşısında balı tercih etmeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir.
  • Bal Antibakteriyeldir: Bu özelliği ile birlikte balı bir dezenfektan olarak kullanabilmeniz mümkündür. Yapılan laboratuar testlerinde balın ayrıca ülser ve yaralanmalara karşı iyi geldiği de kanıtlanmıştır. Ayrıca balgam ve idrar sökücü özelliği ile asttım tedavilerinde de kullanılmaktadır.
  • Sindirim Sitemini İyileştirir: Bal içerisinde barındırmış olduğu prebiyotik ile birlikte sindirim sürecinde bağırsakları güçlendirerek bakterilere karşı vücudu korumaktadır. Genellikle mide ve bağırsak ağrıların kesilmesinde etkisinin olduğu bilinmektedir.
  • Cildi Güzelleştirir: Balın dermatit ve kepek sorunu için kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca saç dökülmesine karşı faydalı olduğu da söylenenler arasında yer almaktadır.
  • Öksürük Kesici: Balın soğuk algınlığı neticesinde meydana gelen hastalıklar ile oluşan öksürüğün kesilmesi için bire bir ilaç işlevi gördüğü bilinmektedir.

Ayrıca bu mevsimlerde doğal ve katkısız ürünleri tüketmek için www.yorenizden.com ‘u inceleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yaz

NecatiGZL Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *