«

Ballı Dondurma Tarifi

Dondurma yaz mevsiminde yediden yetmişe herkesin tükettiği bir besindir. Serinletici özelliği dışında birbirinden farklı aromaları sayesinde de oldukça ilgi görür.

Dondurma soğuk olduğu için sağlık açısından riskli görülse de dikkatli yendiği takdirde vücut için faydalı bir besindir. Son dönemlerde boğazından rahatsız olan hastalara bile doktor tavsiyesi ile dondurma tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

 

Dondurmanın Faydaları

Dondurmanın vücutta birçok bilinmeyen faydası bulunur. Bunlardan bazıları;

  • Dondurma içerisinde birçok farklı vitamini barındırır.
  • Bol miktarda kalsiyum içerir. Kalsiyum vücutta kasları korucu ve kan hücrelerini dengeleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca kemik yapısını ve diş sağlığını da koruyucu özelliği bulunmaktadır.
  • Antioksidan yönü ile zengin bir besindir.
  • Bulundurduğu dopamin ve serotonin sayesinde canlılık katar ve enerji vericidir.

Genelde hazır olan tercih edilen dondurma çeşitleri evde de rahatlıkla yapılabilmektedir. Özellikle dondurmanın bal ile karışımı enfes bir lezzet ortaya çıkarmaktadır. Bal ve dondurma sevenler evlerinde rahatlıkla ballı dondurma hazırlayabilirler.

 

Ballı Dondurma İçin Gereken Malzemeler

100 Gram kadar herhangi bir dondurulmuş meyve, 5 tatlı kaşığı süzme yoğurt, 4 tatlı kaşığı kadar normal yoğurt, 2 tatlı kaşığı bal, 1 paket sade kremşanti. Blender veya herhangi bir çırpıcı karıştırıcı alet yardımı ile bütün malzemeleri sırayla eklenip iyice karıştırılır. Farklı bir kap içerisinde kremşanti ile bir bardak süt eklenip çırpılır. İyice kıvama gelen kremşanti dinlenmek üzere bekletilir. Bu kremşantinin içerisine diğer karışım eklenip karıştırılır. Hazır hale gelen karışım kâselere eşit miktarlarda dökülür ve soğuması için dondurucuya konulur. Tahmini süre olarak bir gün beklemesi gerekir. Bir gün beklettikten sonra pratik ev yapımı dondurma hazırdır.

 

Ballı Dondurma Püf Noktaları

Dondurma karışım haline getirilip buzluğa konduktan sonra her yarım saatte bir çıkartılıp karıştırılması çok önemlidir.  Bu sayede dondurmanın buz ile kaplanması önlenmiş olur. Aynı zamanda da köpüklü olmasını sağlar. Dondurmanın içerisine konan süzme yoğurt dondurmanın çok tatlı olmasını engeller. Damak tadına göre eksi sevilmiyorsa bal miktarı biraz fazla konarak bu denge sağlanmalıdır. İstek dâhilinde çikolata parçacığı gibi farklı tatlar da eklenebilir.  Evde her çeşit dondurma yapmak mümkündür. Tercih edilen dondurma çeşidine göre ilgili malzemeler eklenerek dondurmayı farklı şekilde hazırlamak ve tüketmek mümkündür.

 

Ayrıca bu mevsimlerde doğal ve katkısız ürünleri tüketmek için www.yorenizden.com ‘u inceleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

NecatiGZL Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *