«

Karakovan Balı Nedir? Nasıl Üretilir?

Arıcılık işi ile uğraşanların ya da bal tüketicilerinin bal hakkında bilmesi ve dikkat etmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Bazı temel kavramların bilinmesi hem bal tüketimi için hem arıcılık işi için oldukça çok fayda sağlayacaktır. Sizler için bu makalemizde Karakovan Balı Nedir? ve Nasıl Üretilir? Sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Karakovan Balı Nedir?

Ülkemizin bitki örtüsü ve coğrafi konumu gereği pek çok bal çeşidi bulunmaktadır. Bu bal çeşitleri içerisinden ise en doğal olanı karakovan balı olarak bilinmektedir. Karakovan Balı Ihlamur veya kestane gibi büyük gövdeye sahip ağaçlar üzerinden elde edilen bir bal çeşididir.

Nasıl Üretilir?

Kütüklerin içerisi el ile oyularak doğal bir kovan oluşturulmaktadır. Bu kütüğün ön yüzüne arıların rahatlıkla girebileceği bir kapı arka yüzüne ise balın alınabileceği bir kapak yapılmaktadır. Yapılan bu kapak yine ağaç işçiliği ile olmaktadır. Kovanın orta kısmına ise yukarıdan aşağıya gelecek şekilde bir çıta yerleştirilmektedir.

Bal sağılması yani alınması gerçekleştirilirken arka kapak açılarak orta çıtaya kadar olan bal alınmakta gerisi ise kışın arıların yemesi için bırakılmaktadır. Genellikle yüksek rakımlı bölgelere ya da ağaçların yüksek ve ulaşılması zor dallarına yerleştirilmektedir.

Karakovanın ağaçtan yapılması hem arıları kışın soğuğundan korumaktadır. Ayrıca yüksek ve ulaşılması zor olan alanlara koymak ise ayı saldırılarına karşı bir önlem niteliği taşımaktadır.

 

 

Bir Cevap Yaz

NecatiGZL Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *